
Комфорт, затишок і по-домашньому тепла атмосфера будь-якого житла безпосередньо залежать від рівня вологості. Приємно і корисно перебувати в кімнатах, де вміст вологи в повітрі утримується в межах 40-60%. Якщо показники підвищуються - стає дуже сиро, а при вогкості, як відомо, швидко псуються всі складові інтер'єру і блискавично розвиваються всілякі отруйні утворення (грибок, цвіль). Крім того, у вологому приміщенні важко і небезпечно перебувати людям, особливо алергікам, людям похилого віку та дітям. Інший варіант - рівень вологості нижче рекомендованого мінімуму. Значить в будинку буде надмірно сухе повітря, яке також вкрай негативно впливає на обстановку і людський організм.
Ідеальний варіант, як для мешканців будинку, так і для елементів інтер'єру - утримувати відсоток вологості в установлених межах. Але так як на даний показник впливає величезна кількість факторів, «тримати» вологість на оптимальній позначці своїми силами складно. Для цього радимо використовувати спеціально створені для таких завдань прилади - зволожувачі при надмірно сухому повітрі, осушувачі при високій вологості.
А як можна самостійно дізнатися відсоток вологості в будинку, знайти місця, звідки «просочується» вогкість і усунути проблеми - читайте в матеріалі нижче. Розглянемо проблему детально і всебічно.
Незаперечні ознаки вогкості в будинку
У будівельних і господарських супермаркетах у вільному доступі є прилад, який максимально точно встановлює рівень вологості в закритому приміщенні. Називається він - гігрометр. Пристрій простий, зрозумілий і досить практичний в побуті. Але що, якщо під рукою немає цього чудо-продукту? Чи можна зрозуміти, що в будинку вогкість вже досягла критичних меж і з нею щось потрібно терміново робити?
Так можна. Є ряд ознак, який вказує на підвищену вологість в приватному будинку:
Волога і крижаний край на поверхнях - при наявності в стінах щілин і / або поганому опаленні кімнати, вікна, труби та інші холодні поверхні покриваються конденсатом і навіть шкіркою льоду. Це видно неозброєним оком.
Псування виробів з металу і дерева. Якщо в будинку довгий час «живе» вогкість, дерев'яні вироби починають деформуватися, руйнуватися і гнити, а металеві споруди - іржавіти. Вироби з інших матеріалів також змінюють свій відтінок, фактуру, форму і покриваються плямами, тобто просто псуються. В кінцевому підсумку доведеться міняти предмети на нові.
Небезпечні біологічні утворення - цвіль і грибок на стінах, стелі та підлозі, включаючи різні покриття, незмінно свідчать про підвищений рівень вологості в будинку. Більш того, вони говорять про те, що в будинку дуже і вже давно сиро.
Важке повітря - в кімнатах з істотно підвищеною вологістю (вище 70%) стоїть затхлий «аромат» вогкості. Дихання в такому середовищі неможливе, у мешканців часто виникає головний біль, з'являється нездужання і втома.
Неприємна атмосфера - в сирих будинках незатишно. Це особливо відчувається, коли потрапляєш в таке житло з вулиці, де свіже і приємне повітря. При тривалому перебуванні в сирих кімнатах люди можуть пристосовуватися до такого мікроклімату і вже менше відчувати дискомфорт.
Власникам приватних будинків також радимо звернути увагу на фундамент. Якщо на ньому місцями починає відходити і відвалюватися штукатурка, значить погано зроблена гідроізоляція, внаслідок чого в бетонну товщу проникла і замерзла там вода.
Чому ж в будинку з'являється сирість?
Є безліч чинників, що впливають на рівень вологості в приміщеннях. І щоб позбутися від вогкості в будинку назавжди, слід виявити і усунути всі «недоліки».
Розглянемо головні джерела і причини підвищення вологості в будинку:
Вуличне повітря. Близько 98% повітряних парів в будинок надходить саме з вулиці (на решту джерела залишається лише 2%). Як це відбувається? З насиченими рідиною повітряними масами, які заходять в кімнати через відкриті двері, вікна, а також щілини. Такий процес вкрай складно контролювати самостійно, саме тому ми радимо довірити підтримку правильного мікроклімату техніці ( зволожувачам / побутовим осушувачам повітря ).
Пошкодження та дефекти. Через щілини, дірки і інші пошкодження в покрівлі, стінах, водопровідних / каналізаційних трубах - просочується волога. Це призводить не тільки до збільшення вологості в будинку, але також до руйнування матеріалів і всієї конструкцій.
Відсутність або неправильна гідроізоляція. Волога в будинок може просочуватися через мікроскопічні пори будматеріалів (наприклад, бетону, деревини). «Закрити» дане джерело можуть гідроізоляційні матеріали і продукти, що розкривають капіляри, а також прошарок піску, гравію або щебеню, якщо справа стосується фундаменту.
*** До речі, при наявності щілин, пошкоджень і поганої гідроізоляції фундаменту, в будинок всього за 24 години може проникати до і понад 50 літрів води.
Сезонні випаровування будматеріалів. У самій структурі пористого сировини спочатку міститься певна кількість вологи і при несприятливих для матеріалів умовах дана рідина починає випаровуватися, залишаючись, відповідно, всередині кімнати (за добу вони віддають до 3-8 літрів води). За яких умов це може статися? Якщо немає пароізоляції, підвищується температура будівельної сировини або виникає різниця тиску в водяних парах.
Побутові процеси. Звичайна щоденне життя людини незмінно супроводжується рядом процесів, які «приносять» в житло зайву вологу. Наприклад, приготування їжі, прання та сушіння білизни, миття посуду, вологе прибирання, полив кімнатних рослин і т.д. Чим триваліше і частіше відбуваються ці процеси, тим більше вологи потрапляє в атмосферу.
Людина - як не дивно, люди також є джерелом вогкості. Наприклад, диханням: за добу сім'я з 3-4 чоловік видає в повітряне середовище до 5 літрів рідини. Підтримка особистої гігієни також сприяє підвищенню показників вологості (при купанні під душем всього за 5 хвилин в повітря надходить близько 100 мл рідини).
Відкриті акваріуми або інші резервуари з водою, а також вологолюбні рослини - теж підвищують рівень вологості в будинку.
*** До речі, чи відомо вам, що вологість повітря всередині будинку безпосередньо пов'язана з температурою за вікном: чим тепліше на вулиці, тим більше сиро всередині житла. Тому проблема підвищеної вологості особливо гостро виникає у весняно-літній період, а в осінньо-зимовий сезон, навпаки - повітряне середовище частіше потребує зволоження.
Як дізнатися, звідки в будинок тягнеться вогкість: зовні або зсередини?
Визначити, чи знаходиться причина підвищеної вологості всередині житла або зовні, допоможе так званий капілярний тест:
Знайдіть вологу ділянку на стіні або підлозі кімнати.
Ретельно просушіть це місце, використовуючи серветки або фен.
Накрийте область, яку тестуєте, клейонкою або іншим матеріалом, що не пропускає пар .
По периметру матеріалу прокладіть скотч або клейку стрічку, щоб герметично закрити ділянку від вологи.
Зачекайте два-три дні, а потім вивчіть поверхню сировини і місце під нею.
Якщо крапельки вологи скупчилися на внутрішній стороні - значить проблема в самій будівлі, якщо на зовнішній - вогкість виникає через проблеми всередині житла.
Сирість в будинку: як від неї позбутися
Розберемо будинок зверху вниз і розглянемо способи усунення проблеми на кожній ділянці конструкції.
Покрівля та горище
Перше правило - на покрівельному покритті не повинно бути абсолютно ніяких пошкоджень і дефектів (тріщин, щілин, здуття шарів, бугристості, відшарування ізоляції, біологічних руйнувань і ін.). Правильно сконструйований дах без вад не пропускає атмосферні опади, не даючи тим самим вогкості проникати всередину будинку.
Друге - захист і утеплення горища. Для цього важливо не забути зробити глуху підшивку звисів, встановити коньковую вентиляцію, залишити достатній за розміром зазор для вентиляційної системи і утеплити комунікації, що проходять по приміщенню. Всі діри і «слабкі» місця повинні бути усунені. До речі, досвідчені майстри радять вентиляційні отвори (не менше 50% наявних) розміщувати по відношенню до інших на 1 м. Вище до конька.
Стіни будинку
1. Оздоблення стін зовні.
Щоб зовнішня частина будинку була надійно захищена від вогкості, слід правильно сконструювати водостік і не забувати регулярно чистити його. Також допомагає вберегти стіни від перезволоження захисний козирок і негативний кут нахилу всіх виступів.
Крім того, радимо забезпечити вільне проходження водяної пари крізь стіни і «відсунути» точку роси за межі конструкції (щоб волога не затримувалася в товщі матеріалів і тим самим не руйнувала їх зсередини). Для цього потрібно утеплити будинок теплоізоляційним матеріалом (наприклад, мінеральною ватою). Конструкцію слід робити з кількох шарів, де кожен має різну паропроникність (параметр повинен збільшуватися зсередини назовні).
Утеплення обов'язково потрібно проводити зовні, а не зсередини будинку. Інакше точка роси зміщується до внутрішньої поверхні стін, що в наслідку призведе до відсиріванню утеплювача і, відповідно, стін.
2. Захист окремих частин стін зовні:
- Нижню частину будинку слід залишати відкритою, тобто не складувати внизу дрова, не будувати конструкції і не висаджувати поблизу густо ростучі рослини. В такому випадку стіна навіть при намоканні, завдяки сонцю й вітру, буде швидше висихати.
- Місця стиків з іншими будівлями покривають пристінним металевим профілем і гідроізоляційним матеріалом.
- Цоколь / фундамент будинку рекомендують робити висотою не менше 0,6 м. Якщо в будівлі дана частина нижча, можна захистити її від вологи металевим козирком. А при використанні в якості обробки мінеральних будматеріалів - покрити нижні 50 см поверхні стіни просоченням з водовідштовхувальними властивостями.
Паро- та гідроізоляція навколо дверних полотен і вікон також повинна бути проведена грамотно і з використанням надійних матеріалів.
3. Внутрішнє оздоблення будинку.
Зсередини будинок від вогкості захищає штукатурка / фарба і пароізоляція, яка допомагає скоротити або повністю запобігти перенесення пари крізь паропроникну сировину. Дані матеріали не повинні мати ніяких пошкоджень, навіть мікроскопічних. Інакше з потоками повітря волога буде незмінно проникати всередину житла.
Фундамент будинку
Для того, щоб скоротити кількість проникаючої всередину будинку вологи і таким чином не залишити вогкості Ні шансу, рекомендують:
- Побудувати вимощення по периметру будинку. Дана «смуга» зменшує ступінь обводнення землі, що прилягає до фундаменту і підвальним приміщенням. Роблять вимощення традиційно з бетону або ж тротуарної плитки. По ширині - чим більше, тим краще.
- Покрити фундамент гідроізоляційною сировиною. Прогрунтуйте всі поверхні і виступи фундаменту праймером і зробіть гідроізоляцію за допомогою полімерно-бітумних матеріалів. Радимо не застосовувати руберойд, тому що дана сировина вже через 5-7 років приходить в непридатний стан. Краще зарекомендували себе при гідроізоляції дренажні мембрани.
- Створити кільцеву дренажну систему. Будується вона навколо фундаменту і доповнюється конструкцією, що здійснює відведення опадів нижче по ландшафту, в спеціальні дренажні водойми, колодязі.
- Встановити дашок по периметру фундаменту. Це дуже проста і недорога конструкція добре захищає нижню частину будівлі від попадання вологи, а будинок від вогкості.
- Зробити від будівлі ухил на грунті: для спорудження з підйомом 7 см - мінімальною шириною 150 см, з підйомом 15 см - шириною від 3-х метрів.
- Обладнати систему для збору опадів. Такі конструкції призначені для прийому стікають з даху атмосферних опадів і відправленню рідини далі в каналізацію. Вони бувають 2-х видів: відкриті і закриті. Перші більш кращі, так як запобігають скупченню вологи на відмостці або грунті, а відразу направляють воду в каналізаційну систему. При виборі другого варіанту, можна поверх вимощення встановити ємності для виведення рідини.
Якщо ви тільки починаєте будівництво будинку, радимо під фундаментною плитою встановити гідроізоляційні матеріали або пінополістирол, а також зробити гідроізоляцію всіх розміщуються в землі бетонних частин. Крім того, варто прокласти «подушки» з гравію, піску великої фракції і щебеню (рекомендована товщина - 10 см). Такий прошарок розриває і зменшує капілярний підпір, що відповідно сприяє захисту будинку від вогкості.
Підвал будинку
Уберегти «підземелля» від вогкості можна за допомогою:
- Вентиляції - обов'язкова частина будь-яких споруд, так як забезпечує повітрообмін. У підвалах роблять продухи з перетином від 1-го до 400 від розміру майданчика (площа перетину продуху - мінімум 0,05 м2). При створенні наскрізної вентиляції продухи роблять один навпроти іншого, однак при цьому дистанція від внутрішніх кутів не повинна бути більше 0,9 м.
- Гідроізоляція грунту. Грунт під будинком, в межах фундаменту, слід покрити спеціальним матеріалом. Радять розкласти гідроізоляційний матеріал з хорошим нахлестом, краї закріпити по внутрішній частині фундаменту.
До речі, якщо грамотно провести гідроізоляцію грунту, продухи можна не робити.
*** Уберегти гідроізоляцію від механічного впливу допомагає пісок шаром в 10 см, або стяжка товщиною 5 см.
Вентиляційна система будинку
Не варто навіть починати боротьбу з вогкістю в будинку, якщо в ньому неправильно побудована вентиляція або вона засмічена. Тому що саме ця система відповідає за повітрообмін в будинку і вивід на вулицю зайвої вологи. Але природної вентиляції, як правило, не достатньо для провітрювання всього житла. Тому в кімнатах з підвищеним рівнем вологості (ванною, кухні) встановлюють приточно-витяжне обладнання. Не забувайте також, що щоденне провітрювання будинку - також відіграє велику роль в позбавлення від вогкості (відкривайте вікна хоча б на 5-10 хвилин кожен день).
Осушувачі повітря
Після усунення всіх зовнішніх і внутрішніх «недосконалостей» будівлі, можна сміливо передати контроль за мікрокліматом спеціалізованій техніці - осушувачу / зволожувачу повітря. Дані прилади самостійно визначають рівень вологості в приміщенні і знижують або підвищують його до виставленого користувачем параметра. Осушувачі практично не вимагають участі людини, споживають мінімальну кількість електроенергії, справляються з поставленими завданнями ефективно і швидко.
Бажаєте отримати детальнішу інформацію по останньому пункту - звертайтеся до нас, в інтернет-магазин «Maxton» . Ми безкоштовно підберемо для вас осушувач / зволожувач повітря, що буде захищати саме ваш будинок від вогкості і сухості і при цьому не перевищить виділений бюджет. Телефонуйте: (098) 19-99-200.
02.12.2020