Вологість повітря: як виміряти

Близько 71% поверхні планети Земля займає вода, в живих організмах її зміст становить 50-99%, а в атмосфері укладено приблизно 13000-15000 км3. Кількість атмосферної водяної пари безпосередньо впливає на наш клімат і за допомогою показників вологості метеорологи передбачають погоду.

У повсякденному ж житті людей вологість повітря також грає велику роль. Адже при її підвищенні вище норми (більше 60%) як фізичне, так і емоційне самопочуття людини погіршуються. Продукти харчування, фармацевтичні товари, кондитерські вироби, друкована продукція та багато іншого - теж залежать від обсягу вмісту вологи в атмосфері.

Тому вимірювати вологість повітря важливо як на виробництві, так і в побуті. А як це можна зробити і що являє собою водяний пар, вологість (відносна / абсолютна), як працює гігрометр і багато іншого - читайте далі!

Знайомимося з водяною парою і тиском парціальним

Водяна пара присутня в повітрі завжди, але є він ненасиченим. За рахунок руху повітряних потоків в одних ділянках Землі випаровування водяної пари перевищує конденсацію, а в інших місцях - навпаки. Вологість повітря, тобто її обсяг в атмосфері, можна охарактеризувати такими параметрами, як: тиск парціальний і вологість (відносна / абсолютна).

Що таке парціальний тиск? Почнемо з визначення, що є атмосферний тиск. Це з'єднання водяної пари і різних газів, кожен з яких впливає на сумарну, що робить вплив на людину, тиск. А ось парціальний тиск показує який вплив має на людину тільки водяну пару (без газів). Вимірюють його в міліметрах ртутного стовпчика або ж паскалях (Па) і вважають одним з головних показників вологості.

Що таке відносна / абсолютна вологість і як виміряти?

Розберемо кожне поняття окремо:

Абсолютна вологість

Абсолютна вологість показує, скільки при даній температурі включає 1 кубічний сантиметр повітря водяної пари, простіше кажучи - щільність водяної пари. Вимірюється вона в кг / м3 (кілограм на один кубометр) або г / см3 (грам на кубічний сантиметр).

1 г / см3 = 0,001 кг / м3

Наприклад, в повітрі температурою 16 ° С виміряна абсолютна вологість і показник дорівнює 13,6 г / м3. Це означає, що за умови підтримки даної температури, в повітряних масах знаходиться близько 14 г пари на один кубометр повітря.

Але, грунтуючись тільки на свідчення абсолютної вологості, не можна скласти об'єктивну картинку про рівень вологості. Тому що, навіть за умови утримання однакової маси водяної пари в 1 см3, повітря може бути більш вологим (при зниженні зовнішньої температури) або, навпаки, більш сухим (при зниженні температури). Тут важливо знати дані про відносну вологість.


Відносна вологість

Для того, щоб виміряти вологість повітря, необхідно визначити відносну вологість повітряних мас.

Відносна вологість являє собою відношення при певній температурі абсолютної вологості до густоти насиченого пара водяного (при такій же зовнішній температурі). Традиційно вимірюється відносна вологість у відсотках і даний параметр не може перевищувати 100%.


Як виміряти відносну вологість в кімнаті квартири / будинку або нежитловому приміщенні:

Перше, що потрібно зробити - виміряти температуру повітря.

Потім, використовуючи таблицю, дізнатися тиск насиченої пари, відповідний отриманій температурі.

Останній крок - розрахувати за формулою відносну вологість повітря.


Що являє собою поняття «точка роси» і як виміряти?

Відносна вологість залежить не тільки від параметрів абсолютної вологості, але також від зовнішньої температури. При зниженні температури, навіть якщо маса водяної пари в повітряних потоках залишається незмінною, відносна вологість підвищується, тому що чим нижче падає температура, тим ближче пар водяний до насичення.

Давайте вирішимо завдання.

Абсолютна вологість становить 13,6 г / м3 при зовнішній температурі 28 ° С. З таблиці дізнаємося щільність насиченої водяної пари саме при даній t - вона дорівнює 27,2 г / м3. Обчислюємо відносну вологість.


Припустимо, абсолютна вологість повітря залишилася на тому ж рівні, а температура при цьому опустилася до 16 ° С. В цьому випадку - відносна вологість збільшиться вдвічі.


*** Таким чином, знижуючи температуру, можна довести відносну вологість до ста відсотків, не змінюючи при цьому обсяг пара в повітряних масах.

Точка роси

Є температурою повітряних потоків, при якій відносна вологість дорівнює 100%. Якщо грунтуватися на приклад вище, то можна сказати, що точка роси дорівнює 16 ° С. Якщо хоча б на кілька пунктів температура стане нижче точки роси, водяна пара почне перетворюватися в конденсат і покривати краплями навколишні поверхні.

Навіщо потрібен гігрометр і психрометр?

Щоб виміряти точку роси, можна використовувати спеціальний прилад - гігрометр. Є різні види даного пристрою, найпростішими з яких є: волосяний і Ламбрехт.

Як виміряти точку роси гігрометра Ламбрехт?

Це прилад конденсаційного типу, що представляє собою металеву ємкість циліндричної форми з віссю, встановленої в горизонтальному положенні. У центрі ємності вставлена трубка, другий кінець якої з'єднаний з гумовою грушею. Сам циліндр наповнений ефіром, який під час продування через нього повітря, починає швидше випаровуватися. В процесі випаровування маса охолоджує ємність і при досягненні температури точки роси вона починає покриватися конденсатом. Щоб виміряти температуру всередині циліндричної посудини вставляють всередину термометр. А щоб легше визначити момент випадання роси, на циліндр встановлюють кільце з блискучою поверхнею, не забуваючи при цьому розмістити між ємністю і обідком теплоізоляційну прокладку.

Як виміряти точку роси волосяним гігрометром?

В конструкції даного приладу є знежирена людська волосина, якій при зміні рівня вологості властиво або завиватися, або, навпаки, розправлятися. При збільшенні або скороченні довжини волосинки починає рухатися шків, переміщаючи таким чином стрілку уздовж шкали і визначаючи відсоток вологості.


Тепер ви знаєте, як виміряти вологість у квартирі, будинку або інших приміщеннях. Залишилася справа за малим - підтримувати його в потрібних параметрах. Тут вже зможемо допомогти ми, інтернет-магазин «Maxton» , пропонуючи для контролю вологості спеціальну кліматичну техніку ( осушувачі / зволожувачі ). Дізнавайтеся більше за тел .: (098) 19-99-200.Відгуки та відео відгуки про поглиначі вологи, осушувачі повітря

Вологопоглинач для вікон, кімнати, кухні

Відеоогляди на все осушувачі повітря, порівняння моделей

Рейтинг побутових осушувачів повітря в магазині Maxton - Осушувач повітря Celsius OL-20Осушувач повітря Zanussi ZDH-12LОсушувач повітря Midea MDDG-30DEN1

Осушення приміщення. Запобігання появи цвілі і цвілі?

28.08.2020

Рекомендовані товари

Коментарі 0