Вологість повітря. Методи вимірювання вологості повітря

70,8% від всієї поверхні планети займає вода, живі організми містять 50-99,7%, а атмосфера у вигляді крапель, пари і кристалів - 13-15 тис км ³. Вологість повітря впливає на кліматичні умови, метеорологічний прогноз, роботу підприємств (ткацького, кондитерського, фармацевтичного і т.д), а ще на музеї і бібліотеки. Але особливе значення волога має на самопочуття людини.

Таким чином вологість повітря безпосередньо впливає як на виробництво, так і на побутове життя і здоров'я людей.

Парціальний тиск і пар

В атмосфері постійно присутня водяна пара. За рахунок безперервного пересування повітряних мас в одному місці земної поверхні конденсація панує над випаровуванням, а в іншому абсолютно навпаки.

Зміст вологи в атмосфері характеризується парціальним тиском і вологістю. Суміш різних газів і водяної пари - це атмосферний тиск. Кожен газ впливає на сумарний тиск, який чинить повітря на тіло.

Парціальний тиск - це тиск, який могла би надавати виключно водяна пара, без присутності інших газів. Це є одним з показників повітряної вологості. Його прийнято вимірювати в паскалях (Па) або в міліметрах ртутного стовпчика (мм рт. Ст).

Абсолютна і відносна вологість

Вони також характеризуються кількістю вологи.

Якщо говорити про абсолютну вологості, то це маса водяної пари, що міститься в см³ при даній температурі (тобто це щільність водяної пари). Її одиницею є кілограм на метр в кубі (кг/м³).

В однаковій масі пари при різній температурі повітря значення будуть відрізнятися, тому цим способом неможливо оцінити об'єктивну ступінь вологості повітря.

Відносну ж вологість можна дізнатися відношенням абсолютної вологості при певній температурі до густоти насичення водяної пари при такій же температурі. Вона вимірюється у відсотках (%).

Для вимірювання відносної вологості необхідно:

  • Виміряти температуру повітря і за допомогою спеціальної таблиці знайти тиск насиченої пари при цій температурі.
  • Встановити точку роси, а потім знайти тиск водяної пари (таблиця), що відповідають тій же температурі.
  • За формулою зробити обчислення.

Величину тиску насиченої пари при даній температурі можна знайти в таблиці.

Точка роси

Точкою роси є температура, при якій відносна вологість становить 100%. Для визначення цієї величини застосовують спеціальні прилади - гігрометри. Найбільш простими у використанні є гігрометр Ламберта і волосяний гігрометр.

Гігрометр Ламбрехт складається з металевої посудини циліндричної форми, вісь якої знаходиться в горизонтальному положенні. В середину цього циліндра входить трубка, яка при цьому приєднується до гумової груші, званої повітродувка. У циліндр поміщають ефір, внаслідок чого повітря, що продувається через циліндр, прискорює його випаровування.

При випаровуванні ефіру охолоджується і циліндр. Коли температура циліндра дорівнює температурі точки роси, його поверхня запотіває. Для вимірювання температури всередину циліндра вставляють термометр, а щоб момент випадання роси був помітним, на циліндр надягають блискуче кільце, ізольоване від нього теплоізоляційної прокладкою.

Дія волосяного гігрометра із знежиреного волоска людини засноване на тому, щоб зменшувати довжину, якщо рівень вологості знижується, або подовжується в разі його збільшення. Розтягнуте за допомогою підвісу волосся розміщують вертикально і прикріплюють до шкали, проградуїрованої в одиницях вологості. До самого волоска прикріплюється стрілка-покажчик, яка під час вимірювання вологості зміщується за шкалою вгору або вниз.

Хочете уточнити інформацію, телефонуйте нам.Грибок в квартирі - що робити

Гарантуємо 100% якості на кожен осушувач повітря

Способи позбутися зайвої вологості в приміщенні. Статті, Відео Порівняння, Досліди.

Як швидко і ефективно позбутися від зайвої вологи

07.03.2019

Рекомендовані товари

Коментарі 0